25. 10. 2008

Tulipánová kríza

.

Keď už nám tu zúri tá finančná kríza, nezaškodí si pripomenúť prvú "oficiálnu" bublinu, ktorá postihla ľudstvo.
Holandsko je známe ako krajina veterných mlynov a tulipánov, ale nebolo tomu vždy tak. Koncom 16. storočia zažívali Hoľanďania zlatý vek. Obchodný styk s Východnou Indiou bol zlatou baňou - jedna cesta často vyniesla obchodníkovi aj 400% zisk. V Holandsku pribúdali prepychové vily s obrovskými záhradami. A práve nový kvet, ktorý prišiel z Konštantínopolu, očaril Holandskú vyššiu vrstvu.
Prvý tulipán bl vypestovaný v roku 1593 a stal sa hitom. Čoraz viac ľudí obdivovalo tento kvet a jeho cena rástla. Po nejakom čase niektoré tulipány napadadol mozaikový vírus, ktorý na nich vytvoril mramorový efekt a popularitu ešte zvýšil. Kto nemal na začiatku 30. rokov 17. storočia tulipán, bol spoločensky úplne znemožnený.
Okolo roku 1634 sa do tulipánov pustila aj stredná trieda, už nie len pre ich krásu, ale najmä pre obchod. Cena cibuliek závratne rástla. Stále viac ľudí opúšťalo svoju každodennú prácu a obchodovalo s tulipánmi. Na vrchole koncom roku 1636 cena vyskočila aj 20x za mesiac, nečudo, že ľudia boli ochotní vymeniť celý svoj majetok za jednu cibuľku. Do obchodu sa zapojili všetky vrstvy spoločnosti. Mánia sa začínala šíriť do ďalej do Európy, najmä do Anglicka a Francúzska (zapojenie búrz, najmä tej Amsterdamskej, je otázne, zdroje si odporujú...)


zaznamenaná zaplatená cena za jednu cibuľku tulipánu




Ale ako to už býva, začiatkom februára 1637 bublina praskla a prišiel bleskový prepad. Tisíce ľudí zrazu držali v ruke takmer bezcennú burinu a prišli o všetok majetok. Tulipánová mánia si vybrala svoju daň...
Názory na celkové dopady sa rôznia, niektorí tvrdia, že táto kríza znamenala pád Holandska z pozície svetového lídra na úkor Británie, iní tak tvrdé dopady spochybňujú (napr. dlhy vzniknuté počas tejto krízy sa väčšinou dohodou urovnali za zlomok hodnoty).
Táto kríza je zaujímavá aj z pohľadu tej dnešnej, aj keď s äou nemá až tak veľa spoločné. Ukazuje nám, že bubliny nie sú dielom nenásytných kapitalistov, bankárov a brokerov - sú dielom prirodzenej ľudskej podnikavosti, ktorá niekedy prekročí medze...
A len tak mimochodom, odvtedy sa zopakovalo ešte niekoľko kvetinových bublín, hoci podstatne menších (napríklad hyacintová v 19.storočí...)

pár linkov
http://www.stock-market-crash.net/tulip-mania.htm
http://www.businessweek.com/2000/00_17/b3678084.htm
http://www.thetulipomania.com/
http://econoir.blogspot.com/2008/06/pekulan-cena.html

4 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

inak pricina tejto manie bola najma v tom, ze holandska statna banka zacala poskytovat sluzby vyrabania minci zo zlatych prutov bezplatne. to podnietilo obrovske mnozstvo majitelov prutov aby ich priniesli do holandska a premenili na mince. nasledkom tohto prudkeho zvysenia mnozstva penazi na malom uzemii bola ukazkova bublina.

Oikos Nomos povedal(a)...

zaujimave, nemas nejaky dobry link poruke? (preco to spravila??)

Anonymný povedal(a)...

mam. je na to cela kniha, ale v skratke pocast [url]http://www.lewrockwell.com/podcast/?p=episode&name=2008-10-06_042_tulip_mania.mp3[/url] popripade clanok [url]http://mises.org/story/3228[/url]

Oikos Nomos povedal(a)...

super, vdaka